Letadla

Při brouzdání internetem jsem narazil na zajímavé letadélko. Zaujalo mne natolik, že jsem se rozhodl si jej postavit. Je to takový model na vyblbnutí, musí se neustále řídit a není vhodný pro úplné začátečníky, ale pokud už trochu létáte, tak se do jeho stavby můžete klidně pustit a odměnou Vám bude zábava se zajímavým modelem. Inspiraci jsem našel na RCgroups.com. Další informace je možno načerpat například na českém fóru RC mania. Případně můžete prozkoumat internet a naleznete spoustu odkazů na tuto konstrukci a mnoho videí na Tvoji Trubce.

Dnes se velmi krátce podíváme na jiný druh modelů, se kterými se můžeme setkat u našich rybníků. Řeč bude o vodnících. O víkendu 7. až 8. srpna 2010 se na břehu Selibovského rybníku nedaleko Písku uskutečnil 36. ročník modelářské soutěže Protivínský pohár, kterou pravidelně pořádá Modelářský klub Protivín včele s Ing. Vratislavem Rejdou. Jelikož to mám za humny, tak nesmím u podobné akce chybět.

Bylo úplnou náhodou, že při náhodné návštěvě jediné ostravské modelářské prodejny SCZ Model jsem si všiml plakátu lákajícího na modelářský slet obřích modelů. Tento slet se konal ve dnech 31. 7. až 1. 8. 2010 ve Frýdku-Místku část Bahno. Předem bych ale měl upozornit, že o modelech letadel toho vím velice málo. Dá se říci jenom to, co si přečtu v časopisech a z toho ještě většinu nepochopím nebo zapomenu.

Kdo by netoužil si vyzkoušet RC letadlo? Při návštěvě výstavy Modelhobby, před několika lety, padlo definitivní rozhodnutí, že jdeme do toho. Ovšem prvotní plán, že na výstavě koupíme nějaký vhodný začátečnický model vzal rychlého konce, kupovat cokoliv v takové tlačenici se mi vůbec nechtělo. Nic na tom nezměnily ani nabízené výhodné ceny.

Nestává se často, že bych místo nedělního polehávání vyrážel na nějakou modelářskou akci, navíc ještě leteckou. Ale mediální masáž posledních let byla natolik silná a já neodolal a vypravil se do Týna nad Vltavou vybaven nelichotivou průpovídkou: „V Tejně a v pr... je stejně,“ jak pravil náš pan učitel. Snad právě proto jsem se tomu místu doposud vyhýbal. Ale ne, jen zkrátka neleží na hlavní tepně mých cest na jiné akce. Asi se už ptáte, co že se tam vlastně dělo, že? Nebylo to nic menšího, než soutěž RC elektroletů v hale.

Náhoda tomu chtěla, že jsem měl služební cestu do Jihlavy, kde se konalo setkání vrtulníkářů. Nemohl jsem odolat a na dvě hodiny navštívil tuto akci a bylo na co koukat. Špičkoví piloti vrtulníku, mají schopnost prostorového vnímání a přenášení řízení těchto strojů, které přivádí až do naprostých extrémů při pilotáži.

Nejen lodními modely živ je modelář, takže po vzoru jiných si dovoluji předložit článek s tématikou leteckých modelů. Přesněji řečeno reportáž ze soutěže. Ale nebojte se, zase tak daleko od vody nepůjdeme. V sobotu 21. června 2008 se totiž konala další soutěž seriálu modelů hydroplánů Hydro pohár sponzorů 2008 na břehu Selibovského rybníku, což je jen pár kilometrů od Písku, kde trvale pobývám. Takže nejen z ekonomických důvodů šel Tug Towing v Olomouci nebo soutěž maket v Jinolicích stranou.

Před nějakou dobou ve mně začala růst myšlenka na nějaké jednoduché letadýlko pro pohodové podvečerní létání. Vzhledem k tomu, že RC pro mě doposud bylo spíš jakési vzdálené nadávání než

pojem, připadal mi můj nápad nereálný. Nicméně při návštěvě modelářského veletrhu „Modely Brno“ jsem narazil u stánku firmy JR Model na 4-kanálovou soupravu prodávanou v akční, pro mě přijatelné

ceně. Po konzultaci s kolegy u „bazénu“ jsem přece jenom neodolal a soupravu si koupil.

Kolegům z Klubu Namolo! jsem znám jako lodní modelář se zvláštní zálibou v historických válečných lodích. Kromě lodí

jsou však již od dětství mojí velkou vášní rovněž letadla, jak jinak než historická vojenská. Jako kluk jsem s modelařinou

začínal kromě vystřihovánek z časopisu ABC právě slepováním plastikových stavebnic letadel. Už tehdy mně ale lákaly modely

funkční. V této oblasti jsem se však nikdy nedostal dál než k sestrojení pár jednoduchých házedel a ke stavebnici gumáčku

Komár. RC modely pro mně dlouhou dobu znamenaly sci-fi.